MIRKO STANIĆ SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA CRNE GORE

IMG_4375

Pred Vama je intervju sa gospodinom Mirkom Stanićem, portparolom Socijaldemokratske partije Crne Gore koji je vodio član Upravnog odbora Udruženja paraplegičara Podgorica Nebojša Miranović.

Tema razgovora je “Politika kao javna djelatnost i osobe sa invaliditetom“. Ovaj intervju je nastavak dobre saradnje koju Udruženje paraplegičara Podgorica ima sa gospodinom Mirkom Stanićem kao i sa Socijaldemokratskom partijom Crne Gore.

IMG_4376

Kada se pomenu osobe sa invaliditetom, kakvu asocijaciju imate?

Pomislim na naše sugrađane koji i pored određenog invaliditeta imaju puno toga da pruže porodici i crnogorskom društvu uopšte. Pomislim da je potrebno puno volje, rada, truda i želje da se i pored određene invalidnosti uspije u poslu kojim se bavi i koliko često takve priče ne dobiju odgovorajuću pažnju naše javnosti.

Recite mi, da li ste i u kojoj mjeri kao građanin, do sada bili u kontaktu sa osobama sa invaliditetom?

Kao građanin veoma često, zbog toga što u bližoj porodici imam osobu sa invalidnošću, a ko političar još češće budući da sam u komunikaciji sa brojnim udruženjima osoba sa invaliditetom, na lokalnom i na državnom nivou, kao i da sam se uvijek rado odazivao svim pozivima koji su mi upućeni.

U kojoj mjeri je Vaša partija, odnosno njeni organi, otvorena za članstvo, odnosno partiski angažman osoba sa fizičkim invaliditetom?

 Socijaldemokratska partija je građanska partija koja se zalaže za društvo jednakih šansi, te stoga fizički invaliditet ne može biti nikakva prepreka za članstvo ili partijski angažman. U proteklih par godina je u sklopu širih procesa primjetno pojačano interesovanje osoba za invaliditetom za aktivno bavljenje politikom u SDP-u na što smo veoma ponosni.

Da li vam je bliska mogućnost da u budućem političkom radu, kroz partijsku formu političkog djelovanja javno angažujete svog člana sa invaliditetom, kao i da ga uključite u javni politički zivot?

Kao što sam i kazao u prethodnom odgovoru, naša partija je otvorena za sve građane koji imaju želju i ambiciju za političkim angažmanom. Mislim da bi upravo javni politički angažman doprinio razbijanju predrasuda koje još uvijek htjeli mi priznati ili ne, postoje u našem društvu prema licima sa invaliditetom. U tom smislu, već sada određen broj ljudi sa invaliditetom zauzima mjesta u upravljačkim organima Socijaldemokratske partije a taj će broj u narednom periodu biti još veći.

Imajući u vidu činjenicu da zgrada Skupštine Crne Gore, nije adaptirana za potrebe osoba sa invaliditetom, recite mi da li Socijaldemokratska partija Crne Gore osjeća političku odgovornost zbog nepristupačnosti najvažnije zakonodavne institucije u državi?

Mislim da su u pitanju tehnički problemi a ne nedostatak volje da se to pitanje riješi. U svakom slučaju, mislim da će se naći neko prelazno rješenje dok se ne izgradi nova skupštinska zgrada za koju mogu garantovati da će biti 100% dostupna licima sa bilo kojim oblikom invaliditeta, i da će Skupština Crne Gore i u toj oblasti biti vodeća u Crnoj Gori.

IMG_4374

 

Da li su, po Vašem mišljenju, građani Podgorice pa i Crne Gore, generalno, spremni da prihvate i poštuju javni, politički angažman osoba sa invaliditetom?

Mislim da smo u prethodnom periodu pokazali da smo kao društvo napravili ozbiljne pomake u prihvatanju javnog angažmana osoba koje pripadaju vunerabilnim grupama uključujući i osobe sa invaliditetom. Od stigmatizacije koja je na žalost bila prisutna vjekovima u crnogorskom društvu do afirmativne akcije je prošlo svega par dacenija. Mislim da treba da težimo tome da javni i politički angažman lica sa invaliditetom bude na nivou najarazvijenih evropskih i svjetskih zemalja, jer ćemo jedino tako kako zajednica iskoristiti sve naše ljudkse resurse.

Gledano iz ugla Vašeg dosadašnjeg političkog rada, reci te mi kakav je Vaš odnos prema nevladinim organizacijama koje zastupaju interese osoba sa invaliditetom u smislu međusobne saradnje?

Naša saradnja sa nevladinim organizacijama je do sada bila korektna i mi ćemo nastaviti da podržavamo sve aktivnosti koje su u interesu osoba sa invaliditetom u cilju poboljšanja njihovog statusa u crnogorskom društu, a nadam se i nekim zajedničkim akcijama. Siguran sam da postoji ogromna mogućnost za saradnju i na lokalnom i na državnom nivou i raznim formama.

Kako vidite dosadašnji proces socijalne i poslovne integracije osoba sa invaliditetom u redovne društvene tokove?

Ja lično mislim da bi, s obzirom na činjenicu da je Crna Gora na vratima ulaska u EU trebalo ubrzati proces socijalne i poslovne integracije osoba sa invaliditetom, jer ovaj proces mora voditi punoj afirmaciji osoba sa invaliditetom i njihovom suštinskom uključivanju u sve sisteme društvenog života naše zemlje.

Kako ocjenjujete trenutnu ekonomsku situaciju u Crnoj Gori i u skladu s tim perspektive ekonomske integracije osoba sa invaliditetom u našoj državi?

Država je dosta uradila na zakonodovanom polju kad je u pitanju ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom, sad je zadatak da se te zakonske norme ispune. Izuzetno je bitno da se poveća broj zaposljenih osoba sa invaliditetom i u tom smislu je bitno naći sistem kojim bi se stimulisali poslodavci za zapošljavanje većeg broja osoba sa invaliditetom.

U kojoj mjeri, možete posredstvom medija dobiti informaciju o integracijama osoba sa invaliditetom kao i o njihovim radnim mogućnostima?

Mediji su vrlo bitan faktor u podizanju svijesti građana o svim problemima sa kojima se osobe sa invaliditetom susrijeću, te mislim da veće angažovanje medija može samo doprijeniti boljem položaju osoba sa invaliditetom.

Kako ocjenjujete pristupačnost Podgorice, odnosno njene gradske sredine za osobe sa fizičkim invaliditetom?

U zadnjih par godina je urađeno dosta, uključujući i postavljanje rampi na zgradi Skupštine što u predhodnom mandatu nije bio slučaj. Takođe, trotoari su u određenoj mjeri pristupačniji a uveli su se i zvučni semafori koji omogućavaju prelazak ulice slabovidim osobama.

Da li vam je prihvatljiva mogucnost da dio Vašeg slobodnog vremena izdvojite za volontiranje u organizacijama koje se bave zaštitom lica sa fizičkim invaliditetom?

Nema boljeg osjećaja ako svoje slobodno vrijeme iskoristite tako što ćete svojim angažmanom doprinijeti nečijem boljitku i sreći. Zato ne bježim ni od kakvog vida volonterizma, koji će za cilj imati bolje, pravednije i sretnije društvo.