EDIN KOLJENOVIĆ – GRAĐANSKA ALIJANSA

nebojsa

Prenosimo vam razgovor sa g-dinom Edinom Koljenovićem, koordinatorom programa u Građanskoj alijansi, koji je obavio Nebojša Miranović član Upravnog odbora Udruženja paraplegičara Podgorica. Tema razgovora je “Osobe sa invaliditetom, saradnici ili marginalizovana grupa“. Ovaj razgovor je nastavak dobre saradnje koju ima Udruženje paraplegičara Podgorica, sa nevladinom organizacijom Građanska alijansa.

nebojsa

  • Kada se pomenu osobe sa invaliditetom, kakvu asocijaciju imate?

Poteškoće. Hrabrost. Jednakost. Borba.

  • Recite mi, da li ste i u kojoj mjeri kao gradjanin, do sada bili u kontaktu sa osobama sa invaliditetom?

Da. Imao sam priliku da upoznam nekoliko osoba sa invaliditetom.

 

  • Kako vidite dosadašnji proces socijalne i poslovne integracije osoba sa invaliditetom u redovne društvene tokove?

Iz sopstvenog ugla i informacija koje posjedujem rekao bih da se radi o procesu koji pokazuje određene pomake i rezultate. U odnosu na ono kako zamišljam socijalnu i poslovnu integraciju osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori to je međutim još uvijek jako daleko. Čini mi se da proces usaglašavanja zakonodavstva sa evropskim donosi rezultate u dijelu usvajanje legislative ali je evidentno da u praksi i implementaciji još uvijek ima jako mnogo nedostataka.

  • Kako ocjenjujete trenutnu ekonomsku situaciju u Crnoj Gori i u skladu s tim perspektive ekonomske integracije osoba sa invaliditetom u našoj drzavi?

Ekonomska situacija u našoj državi koju karakteriše konstantno zaduživanje, nedostatak značajnijeg privrednog rasta, smanjivanje plata u javnom sektoru kao i broja radnih mjesta jeste loš ambijent za realizaciju politika ekonomske integracije osoba sa invaliditetom. Međutim to ne smije biti izgovor, jer ovo nije opcija koju država ima već obaveza i potreba koje mora biti u vrhu njenih prioriteta.

  • U kojoj mjeri, možete posredstvom medija dobiti informaciju o integracijama osoba sa invaliditetom kao i o njihovim radnim mogućnostima?

Moj utisak je da mediji imaju vrlo skromne inicijative da građanima pruže informaciju o ovim pitanjima. Kao bitan faktor u kreiranju javnog mnjenja a često i edukaciji pored informisanja, mediji moraju zauzeti mnogo značajniju ulogu u promociju ovih vrijednosti te kreiranju društvene klime u kojoj odgovornost vlasti u rješavanju ovih pitanja mora biti veća a sve kao posljedica veće informisanosti građana i njihove uključenosti i zaniteresovanosti za ovakva pitanja zajednice.

  • Da li ste imali prilike da sarađujete sa nevladinim organizacijama koje štite interese osoba sa fizičkim invaliditetom?

Da.

  • U kojoj mjeri vam je bliska mogućnost da kao eventualni poslodavac zaposlite osobu sa invaliditetom koja ima adekvatno obrazovanje za posao za koji aplicira?

Vrlo bliska. Uradio bih to sa zadovoljstvom.

  • Kako, kao gradjanin Podgorice, ocjenjujete pristupačnost gradske sredine za osobe sa fizičkim invaliditetom?

Ovo je jedno od ključnih pitanja zbog kojih Glavni grad i ja kao građanin se često stidim. Jako loša pristupačnost, na svakom koraku. Posebno zabrinjava nepristupačnost najznačajnijih institucija u državi a još više njihov ignorantski odnos kada je u pitanju rješavanje ovog pitanja. Ono što u meni lično izaziva još veće razočarenje je jako često neispunjavanje standarda i kada se krene u realizaciju obezbjeđivanja pristupa, pa onda imamo nakaradna i neupotrebljiva rješenja.

  • Da li su, po Vašem mišljenju, građani Podgorice pa i Crne Gore, generalno, spremni da prihvate i poštuju javni, građanski pa i politički angažman osoba sa invaliditetom?

Zaista smatram da kao društvo sazrijevamo, pa i u ovom smislu. Međutim, u ovom momentu rekao bih da generalno nijesmo spremni da u potpunosti poštujemo i prihvatimo bilo kakav angažman osoba sa invaliditetom bez predrasuda. Posebno želim da naglasim da primjećujem da je ovo slučaj u privatnom i biznis sektoru, gdje država ne uspijeva da na pravi način realizuje afirmativne mehanizme koji postoje u tom pravcu.

  • Da li vam je prihvatljiva mogućnost da dio Vašeg slobodnog vremena izdvojite za volontiranje u organizacijama koje se bave zaštitom lica sa fizičkim invaliditetom?

Da.

 

DB