Konferencija za medije: „OSI – Pristupačnost i Crna Gora“

14206147_846929288741407_6707229938535645187_o

Ispred Udruženja paraplegičara Podgorica 09. septembra 2016. održana je Konferencija za medije o projektu “OSI – Pristupačnost i Crna Gora”.

Udruženje paraplegičara Podgorice je danas predstavilo Google mapu sa pristupačnim objektima za osobe sa invaliditetom (OSI), na kojoj se nalaze informacije o pristupačnosti za 343 objekta na teritoriji Crne Gore.

Projekat “OSI – Pristupačnost i Crna Gora“je realizovan uz finansijsku podršku Telekoma, shodno konkursu „Za svako dobro“. Glavni cilj projekta je potpuna informisanost lica sa invaliditetom o pristupačnim javnim objektima i javnim površinama na području Crne Gore.

O samom projektu, načinu korišćenja Google mape, mogućnostima koja ista pruža, na konferenciji su govorili:

  • Dejan Bašanović, Generalni sekretar Udruženja paraplegičara Podgorica i
  • Sandra Vukčević, Projekt menadžer Udruženja paraplegičara Podgorica.

 

  •  Uvodna riječ i prezentacija projekta

Google mapa, koja se nalazi na sajtu Udruženja paraplegičara Podgorica, je nastala u okviru projekta „OSI – Pristupačnost i Crna Gora“, koji je finansirao Telekom, u sklopu konkursa “Za svako dobro”.

Tokom realizacije projekta, izvršen je monitoring crnogorskih opština, nakon čega su pristupačni objekti ažurirani na Google mapi koja se nalazi na sajtu Udruženja paraplegičara Podgorica, kako bi se omogućila bolja informisanost lica sa invaliditetom o pristupačnim objektima na području Crne Gore, kazao je danas, Generalni sekretar Udruženja paraplegičara Podgorica, Dejan Bašanović.

Ujedno je istakao da je ovakav vid digitalne platforme urađen po prvi put i da nijedna zemlja ne posjeduje sve informacije o pristupačnim objektima za OSI.

“Pokušali smo da, tokom proteklih nekoliko mjeseci, ažuriramo što veći broj objekata. Trenutno su na sajtu ažurirana 343 objekta”, kazao je Bašanović u PR Centru

Na konfereniciji je bilo i riječi o tome da u Crnoj Gori ne postoji objekat koji je u potpunosti pristupačan za OSI, pa su ovim projektom postavljeni oni objekti koji zadovoljavaju uslove za kretanje osoba koje su korisnici invalidskih kolica.

„Smatrali smo da su kornisici invalidskih kolica u dijelu uklanjanja arhitektonskih barijera najzahtjevniji“, kazao je Bašanović.

Na sajtu se, kako je naveo, nalaze informacije i o pristupačnim objektima koji posjeduju taktilne crte za slijepe ili slabovide osobe. Ujedno ova interaktivna mapa, je vid platforme koja može da se dopunjuje i tako omogućava da se pravovremeno ažurira, povećanjem broja pristupačnih objekata. Shodno tome, postoje interesovanja i državnih institucija da link Google interaktvine mape bude i na zvaničnim veb sajtovima istih. Tako je naglašeno da će se mapa nalaziti na sajtu Nacionalne turističke organizacije Crne Gore.

 

  • Način pristupa i korišćenja mape

Tokom prezentacije načina pristupa i korišćenja mape, Projekt menadžerka Udruženja paraplegičara, Sandra Vukčević je istakla da mapa predstavlja vid inkluzije OSI i mogućnost da se digitalne tehnologije koriste u oblasti pristupačnosti objekata OSI.

„Da biste pristupili Google interaktivnoj mapi, potrebno je da ukucate domen Udruženja paraplegičara Podgorica www.osipodgorica.me , nakon čega ćete primjetiti da se odmah na početku otvara mapa. To omogućava njeno lako pronalaženje, kao i izbjegavanje kompleksnih koraka da bi se došlo do nje“, navela je Vukčević.

Postoji više načina uz pomoć kojih se mogu pretražiti sami objekti i to:

- Po nazivu objekta,

- Na osnovu lokacije,

- Po kategoriji objekata, kao i

- Na osnovu vizuelnog prikaza koji se nalazi ispod Google mape.

Ono što čini ovu mapu interaktivnom jeste da same OSI mogu da daju svoje mišljenje o pristupačnosti objekta.

„Ukoliko smatraju da je objekat više pristupačan nego što je u mapi ocijenjeno, imaju mogućnost da ispod objekta stave mišljenje o pristupačnosti“, navela je Vukčević.

Mapa omogućava prikaz poslednje dodatih objekata koji su pristupačni za OSI.

„Nadam se da će vremenom biti sve više prostupačnih objekata, koji će biti uneseni u mapu i na taj način ćemo pomoći OSI“, zaključila je Vukčević.

Bašanović je pojasnio da se restorani nisu našli na mapi jer ne posjeduju toalet za OSI.

„Ukoliko ne postoji toalet za korisnike invalidskih kolica, oni ne mogu duže da se zadržavaju u ovom objektu“, naveo je on.

 

Izvor video: PR Centar